Ekonomi Haberleri

Moody’s 2024 yılı takvimi belli oldu! Türkiye ilk sırada!

Moody’s Uluslararası Kredi Derecelendirme Enstitüsü, 2024 yılı ülke kredi derecelendirme takvimini yayınladı. Yayınlanan 2024 takviminde Moody’s takviminde not alan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirtmekte fayda var. Türk kredi takvimine göre değerleme tarihi aşağıdaki gibidir.

Moody’s 2024 yılı takvimi belli oldu! Türkiye ilk sırada! HABERLER, Ekonomi Haberleri, Gündemdekiler Rota Borsa

Bu takvime göre Türkiye’nin kredi itibarı ve beklenti değerlendirmesinin ilk tarihi 12 Ocak 2024, ikinci tarihi ise 19 Temmuz 2024. Ancak Moody’s gibi uluslararası derecelendirme kuruluşları derecelendirme ülkeleri için tarihler açıklıyor. Potansiyel müşterileri takvimlerine göre sıralarsanız, bazı dönemlerde değerlendirmeyi atladıklarını fark edeceksiniz. Ülkelerde ekonomik, siyasi veya jeopolitik gelişmelerin önemli olduğu dönemlerde derecelendirme kuruluşları planlanan tarih dışında bir tarihte değerlendirme yapabilir.

2023 takvimine göre en son 15 Aralık’ta açıklanması planlanan Türkiye’nin kredi notu ve görünümü yatırımcıların ilgisini çekerek yazılı ve sözlü basında yayınlandı ancak Moody’s 15 Aralık’ta bir not açıklamadı.

15 Aralık’ta notu bypass eden Moody’s, dört gün sonra 19 Aralık 2023’te Türkiye ekonomisine ilişkin kredi değerlendirme raporu yayınlayarak para politikasındaki sıkılaştırmanın durması halinde Türkiye’nin kredi görünümünün olumlu olacağını belirtti.

Moody’s, en son 12 Ağustos 2022’de Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürmüş, görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a revize etmişti. Çoğu ekonomist, Moody’s’in 15 Aralık 2023 tarihli değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu “pozitif” görünümle “B3” seviyesinde tutmasını bekliyordu.

Moody’s’in son raporunda Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 4,2, gelecek yıl yüzde 2,6, 2025’te ise yüzde 3 olması bekleniyor..

Bizi youtube dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi instagram dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi telegram dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi X ten takip etmek için tıklayınız

Yatay Reklam Alanı (728x90)

BorsaYorum

Merhaba Halka Arz Gündem sitemize hoş geldiniz. Yaklaşık 10 yıllık deneyimimle beraber yeni web sitesi kurdum ve küçük yatırımcıyı korumak amacıyla bu sitede bir çok bilgi paylaşımında bulunacağım. Bu sitede borsa, halka arzlar, hisse senetleri ve bol bol yorumlarla beraber sizleri bilgilendiriyor olacağım. Amacımız parayı kazanmak ve çoğaltmak bu yolda her zaman Küçük Yatırımcı'nın yanındayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu