Ekonomi Haberleri

Rusya tekrar dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde

Rusya, 2022 yılı sonunda 2,3 trilyon dolar değerinde mal ve hizmet üreterek dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına geri döndü…

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti, Dünya Bankası ve ulusal istatistik servislerinden alınan verilere dayandırdığı haberinde, Rusya’nın 2014’ten bu yana ilk kez dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına geri dönmeyi başardığını bildirdi.

2022 yılı sonunda Rusya’nın 2,3 trilyon dolar değerinde mal ve hizmet üreterek bu göstergede sekizinci sırada yer aldığı anlaşılırken, Rusya’nın en son 2014 yılında ilk 10’a girdiği, o dönemde ülkenin 2,05 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) ulaşarak dokuzuncu, 2021’de ise 11’inci sırada yer aldığı hatırlatıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen yıl 25,46 trilyon dolarlık nominal GSYH oranıyla dünyanın en büyük ekonomisi olmaya devam ederken, ikinci sırada 17,94 trilyon dolarla Çin, üçüncü sırada ise 4,17 trilyon dolarla Japonya yer aldı.

 

Almanya 4,07 trilyon dolarla dördüncü olurken, Hindistan 3,4 trilyon rubleyle beşinci sırayı işgal etti.

İngiltere 3,07 trilyon dolar GSYH ile altıncı, Fransa ise 2,78 trilyon dolarla yedinci sırada kaldı.

Kanada 2,14 trilyon dolarla dokuzuncu, İtalya ise 2,01 trilyon dolarla bir yıl içinde sekizinci sıradan onuncu sıraya düştü.

Aynı zamanda Güney Kore, aynı anda üç sıra kaybederek 13 sırada yer alarak ilk 10’daki konumunu kaybetti.

 

 

 

patronlardunyasi.com

Bu makale daha öncesinde Para Analiz tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

Yatay Reklam Alanı (728x90)

BorsaYorum

Merhaba Halka Arz Gündem sitemize hoş geldiniz. Yaklaşık 10 yıllık deneyimimle beraber yeni web sitesi kurdum ve küçük yatırımcıyı korumak amacıyla bu sitede bir çok bilgi paylaşımında bulunacağım. Bu sitede borsa, halka arzlar, hisse senetleri ve bol bol yorumlarla beraber sizleri bilgilendiriyor olacağım. Amacımız parayı kazanmak ve çoğaltmak bu yolda her zaman Küçük Yatırımcı'nın yanındayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu