Borsa Haberleri

Reeder Teknoloji, Borusan, Mia Teknoloji! FTSE Endeks değişiklikleri açıklandı!

FTSE Russell’ın yarı yıl gözden geçirmesi sonrasında FTSE Global Hisse Endeks Serileri’nde (GEIS) yapılacak değişiklikler belli oldu. Buna göre Large Endeksine 5 Türk hisse senedi dahil edilirken, Mid Cap endeksine de 9 hisse giriş yaptı. Small Cap endeksine 9, Micro Cap endeksine ise tam 30 hisse giriş yapacak. Değişimler 29 Şubat 2024 tarihli seans itibarıyla geçerli olacak.

Kale Seramik, Europower ve CW Enerji dahil 10 hisse FTSE Endeksine alındı! İşte endeks değişimleri! HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Mart 2024 gözden geçirmesine göre,

FTSE Russell Global Large Cap’endeksinden Aksa Enerji çıkarılacak, yerine Borusan, Kiler Holding, Migros, Otokar ve Politeknik Metal dahil edilecek.

Mid Cap endeksinden Anadolu Grubu, Bera Holding, Borusan, Erciyas Çelir Boru, Karsan, Kiler Holding, Migros, Otokar ve Penta Teknoloji çıkarılacak yerlerine Aksa Enerji, Anadolu Sigorda, Batıçim, İzdemir Enerji, Mia Teknoloji, Peker GYO, Reeder Teknoloji, Türkiye Sigorta ve Yeo Teknoloji dahil edilecek.

Small Cap endeksinden ise Anadolu Sigorta, Batıçim ve Peker GYO çtıkarılacak, yerlerine Akfen Yenilenebilir, Bera, Beşiktaş, Ebebek, Erciyas Çelik Boru, Karsan, Katılımkevim, Kuyas ve Penta alınacak.

Reeder Teknoloji, Borusan, Mia Teknoloji! FTSE Endeks değişiklikleri açıklandı! HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri, Şirket Haberleri Rota Borsa

Micro Cap endeksinden ise Agesa Hayat, Akın Tekstilm. Aksu Enerji, Alarco Carrier, Avrupa Yatırım Holding, Aztek Teknoloji, Beşiktaş, Boğaziçi Beton, Dyo Boya, Ege Plastik, Hedef Holding, Hidropar, Kalekim, Katılımevim, Kuyas, Maçkolik, Mia Teknoloji, Reysaş, Sdt Uzay, Tek Art İnşaat, Tureks Turizm ve Koray GYO çıkarılacak.

Endeks’e Adra GYO, ATP Yazılım, Ayen Enerji, Bülbüloğlu Vinç, Çimbeten, Consus Enerji, Derlüks, DMR Unlu, Elite Natural, Emek Elektrik, Federal Mogul İzmit, Gıpta Ofis, Gür-Sel Turizm, Ihlal Yayın, Kafein Yazılım, Koza Polyester, Kuzugrup, Lidaer Faktoring, Link Bilgisayar, Milpa, Papilon Savunma, Pasifik Eurasia, Rainbow, Saray Matbaacılık, Şeker GYO, Smartiks, Tatlıpınar, Te-Mapol, Tetamat, Tuğçelik ve Türker Proje Gayrimenkul eklenecek.

FTSE All-World endeksine Anadolu Sigorta, Batıçim, İzdemir Enerji, Mia Teknoloji, Peker GYO, Politeknik Metal, Reeder Teknoloji, Türkiye Sigorta ve Yeo Teknoloji alınacak. Bera Holding, Karsan, Erciyas Çelik Boru ve Penta bu endeksten çıkarılacak.

Reeder Teknoloji, Borusan, Mia Teknoloji! FTSE Endeks değişiklikleri açıklandı! HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri, Şirket Haberleri Rota Borsa

FTSE Endeksine dahil edilen şirket hisselerinde, yabancı fonlar belli miktarlarda hisse senedi alımı yapmak durumunda olduğundan, özellikle endekse dahil edilmeden önceki son işlem günlerinde ilginç fiyat hareketlilikleri yaşanabiliyor. Geçmişteki örneklerde, karardan olumlu etkilenen hisse senetlerinin olmasının yanında, endekse dahil edildikten sonra olumsuz fiyatlama görülen hisse senetlerinin de olması sebebiyle yatırımcıların tercih yaparken dikkatli olmaları önem arz ediyor.

Kaynak: Foreks Haber

1 Set 3 lü borsa kitabımızı satın almak için tıklayınız.

Bizi youtube dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi instagram dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi telegram dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi X ten takip etmek için tıklayınız

Yatay Reklam Alanı (728x90)

BorsaYorum

Merhaba Halka Arz Gündem sitemize hoş geldiniz. Yaklaşık 10 yıllık deneyimimle beraber yeni web sitesi kurdum ve küçük yatırımcıyı korumak amacıyla bu sitede bir çok bilgi paylaşımında bulunacağım. Bu sitede borsa, halka arzlar, hisse senetleri ve bol bol yorumlarla beraber sizleri bilgilendiriyor olacağım. Amacımız parayı kazanmak ve çoğaltmak bu yolda her zaman Küçük Yatırımcı'nın yanındayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu